eHealth

0

16.12.2016

Кабінет міністрів України на засіданні 30 листопада прийняв відразу 10 постанов, присвячених охороні здоров’я. Приблизно половина з них стосується реформування галузі. У МОЗ уже назвали це фантастичним результатом й абсолютним рекордом. Ми вирішили розібратися, які зміни обіцяють українцям ці рішення уряду.

Зокрема, Кабмін затвердив концепцію розвитку системи громадського здоров’я. Її фокус пропонують переорієнтувати від політики лікування до політики зміцнення і збереження здоров’я. За словами в. о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, в Україні зараз 99% фінансування йде на терапію, а не на попередження захворювань, тоді як у більшості країн світу 80% коштів скеровують на превентивну медицину і лише 20% припадає на лікування.

Також уряд розробив план реформи фінансування системи охорони здоров’я. Що ж зміниться?

Національна служба здоров’я

Насамперед, в Україні буде створено єдиного національного закупника медичних послуг (Національна служба здоров’я). Це дозволить впровадити принцип “гроші йдуть за пацієнтом”: закупник платитиме лікарні за надану медичну допомогу в рамках пакету, гарантованого державою.

Кожній людині присвоять унікальний номер, після чого за пацієнта держава заплатить певну суму коштів (в середньому вона складе 210 грн на рік на людину).

“Сьогодні кошти на медичну допомогу дробляться між областями, і механізм їх передачі з однієї області до іншої є дуже складним, — розповідає юрист Тетяна Гавриш, керівний партнер компанії ILF, яка співпрацює з МОЗ. — Якщо пацієнт переїжджає в середині року або планує поїхати на лікування до іншої області, виділені на нього гроші залишаються в тій області, де він є зареєстрованим. І він вимушено платить за лікування зі своїх власних коштів. За новою системою будь-який громадянин України зможе звернутися до лікарні будь-якого регіону й отримати безкоштовну допомогу в межах, гарантованих державою, і вже ніколи не почує абсурдного “ви не житель нашого регіону, тому для вас це буде платним”.

Перелік медпослуг, які повинні надаватися будь-якому українцеві безкоштовно, буде зафіксовано на законодавчому рівні. Це називається гарантований пакет, він визначатиметься Кабміном щороку і затверджуватиметься Верховною Радою. Первинна та екстрена медична допомога увійдуть до гарантованого пакету в повному обсязі.

Те, що не потрапить до гарантійного пакету, буде оплачуватися у той спосіб, який обере пацієнт.

Також передбачено введення контрактів на надання медичних послуг між пацієнтом і лікарем. При цьому пацієнт зможе самостійно вибрати лікаря, який надає медичну послугу.

Пацієнт зможе одержувати допомогу і в приватній клініці. Платити за нього (у встановленому обсязі) буде держава, через того ж національного закупника медичних послуг.

Впровадження Концепції буде розділено на етапи. На підготовчому етапі (2017-018) буде створено Національну службу здоров’я. Вона буде закуповувати послуги первинної медичної допомоги. На етапі впровадження (2018-2020) буде затверджено гарантований пакет спеціалізованої медичної допомоги і процес реімбурсації ліків (тобто компенсації пацієнту коштів, витрачених на ліки). Послуги спеціалізованої медичної допомоги для населення теж почне закуповувати Національна служба охорони здоров’я.

Фінансова автономія

Постанова “Про внесення змін до порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ” надає всім медичним установам країни автономію фінансового планування вже з наступного року і, по суті, перекладає медичні установи на “глобальний бюджет”. До нинішнього часу лікарні мають статус бюджетних установ, тобто перебувають у повній залежності від фінансових рішень чиновників.

За новою Концепцією всі лікарні має бути трансформовано із бюджетних установ у комунальні або державні некомерційні підприємства. Це дозволить їм оперативно перерозподіляти кошти між статтями.

Відтепер кошториси складатимуть за спрощеною економічною класифікацією, яка містить лише два коди – поточні та капітальні видатки. До цього потрібно було складати план на рік по всіх кодах видатків.

Шпитальні округи

В Україні мають намір створити шпитальні округи в межах кожної області для кращого управління медичною інфраструктурою.

У кожному окрузі повинна бути принаймні одна лікарня інтенсивного лікування (першого або другого рівня). Розташовуватися вона має так, щоб з будь-якої точки округу до неї можна було дістатися не більш ніж за годину.

Один округ передбачає охоплення території з населенням 200 тис. осіб за наявності лікарні 2-го рівня або 120 тис. осіб за наявності лікарні тільки 1-го рівня.

Обласні державні адміністрації повинні протягом місяця надати пропозиції щодо складу і меж округів. Їх перелік окремою постановою Кабмін повинен затвердити до 1 лютого 2017 р.

Система е-health

У 2017 р. має розпочатися впровадження електронної системи охорони здоров’я (e-health), яка позбавить лікарів необхідності заповнювати купу паперів. У майбутньому в комп’ютер вводитимуть тільки дані про конкретного пацієнта, всі форми звітності генеруватимуться автоматично. Забезпечення лікарів комп’ютерами і ноутбуками мають взяти на себе органи місцевого самоврядування.

Через інтернет можна буде вибрати лікаря, подивитися свою медичну карту, аналізи тощо.

До кінця 2016 р. планують підготувати “дорожню карту” впровадження Е-системи, розробити правила доступу до неї, а також програмне забезпечення, необхідне для запуску реформи.

Охматдит

На добудову нового корпусу Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит” необхідно 1,6-1,7 млрд грн. До кінця літа 2017-го мають добудувати перший пусковий комплекс, а в 2018-му – остаточно завершити будівництво.

Усвідомлюючи сумний досвід попередніх років будівництва лікарні “Охматдит”, МОЗ та Мінфін за участю Держказначейства та державних банків погодили механізм безперервного фінансування будівництва в 2016 і 2017 бюджетних роках і встановлення жорсткого контролю за витрачанням бюджетних коштів на закупівлю робіт та обладнання як в Україні, так і за кордоном. Це відображено у відповідній постанові, яка регулюватиме порядок використання коштів для будівництва цієї лікарні.

При цьому новий механізм фінансування передбачає повне використання всіх бюджетних коштів за програмою будівництва 2016 р. без жодних втрат зі зміною бюджетного року й особистий нагляд міністрів за виконанням етапів будівництва.

Матеріали взято з https://112.ua/statji/medicina-budushhego-chto-novogo-gotovit-minzdrav-ukraincam-356528.html